Arménský Dům


Víza do Arménie

 

Občané ČR (občany EU) budou moci od 10. ledna 2013 vstoupit na území Arménie a pobývat tam 180 dní během období jednoho roku bez víz.
Do té doby platí pro občany ČR vízová povinnost pro vstup na území Arménie. Vízum lze získat na zastupitelských úřadech Arménie v zahraničí, ale rovněž přímo na hranicích (tj. na letišti v Jerevanu či na pozemních hraničních přechodech). Toto vízum je však možné získat pouze do běžných cestovních pasů a pouze za účelem turistiky nebo tranzitu. Cena takto získaného víza se mění v závislosti na sezóně a činí cca 10-40 USD. Ministerstvo zahraničních věcí Arménie nabízí na svých internetových stránkách (www.armeniaforeignministry.com) rovněž možnost obdržet vízum prostřednictvím internetu (avizovaná cena – 60 USD; vízum může být následně vylepeno pouze na některých hraničních přechodech včetně letiště v Jerevanu). Dle informací dostupných Velvyslanectví ČR ve Tbilisi není tento způsob žádosti a obdržení víza příliš využíván.

Arménská strana zatím nevyžaduje po občanech ČR žádajících o vízum pozvání do země. V Arménii sice oficiálně platí přihlašovací povinnost, tj. cizinec se musí do 3 dnů po vstupu na území Arménie přihlásit na policii (hotely tak činí automaticky), avšak v praxi registrace v současné době vyžadována není.

Ve všech výše uvedených záležitostech se však situace může měnit, proto Ministerstvo zahraničních věcí České republiky doporučuje, aby si čeští občané před cestou ověřili u arménských zastupitelských úřadů v zahraničí, zda se podmínky pro cestování nezměnily.

 

Převzato: https://www.mzv.cz/jnp/cz/encyklopedie_statu/asie/armenie/cestovani/visa.html